gradnja

lovilec oljV primeru, da bi radi vgradili lovilec olj (lahkih tekočin), se je pred tem treba čim bolj natančno pozanimati, kakšen model sploh potrebujete oziroma kakšen model bi bil za vaš namen uporabe najbolj primeren. Na tržišču imate namreč na voljo najrazličnejše modele, ki se med seboj razlikujejo po materialih, iz katerih so izdelani, kapaciteti, obliki, količini lahke tekočine na iztoku in različnih drugih lastnostih, ki pomembno vplivajo na njihovo učinkovitost in uporabo v praksi.

Lovilec olj (lahkih tekočin)

Lovilec olja (lahkih tekočin) je naprava, ki jo je treba vgraditi na parkirišča, bencinske črpalke, mehanične delavnice, industrijski obrati, avtopralnice, cestišča, manipulacijske površine itd. – torej na prav vse vrste površin, kjer obstaja verjetnost, da je odpadna voda, ki se izteka iz njim, onesnažena s tako imenovanimi lahkimi tekočinami. Mednje spadajo predvsem:

  • mineralna olja,
  • sintetična olja,
  • bencin,
  • dizel

To natančno predpisuje tudi zakonodaja, pri čemer je pomembno slediti tako slovenski zakonodaji in predpisom iz tega področja, kot tudi evropskim uredbam. Pri tem je pomembna predvsem evropska uredba SIST EN 858, ki vam jo bomo predstavili v nadaljevanju.

Evropska uredba EN 858

Hauraton - Lovilec olj in maščobPred izbiro točnega modela je treba prebrati evropsko uredbo EN 858. V evropski uredbi z oznakama EN858-1 in EN 858-2 je predpisano, za kakšno napravo sploh gre oziroma za kakšen je njen namen uporabe, pa tudi to, kako morajo takšne naprave delovati, da lahko učinkovito obdelajo prav vso onesnaženo odpadno vodo pred njenim izpustom v kanalizacijo.

Z omenjenima uredbama je natančno definirano, kakšne lastnosti mora imeti takšna naprava in kje mora biti vgrajena, pa tudi to, kako jo je treba uporabljati, čistiti in vzdrževati. Prvi del uredbe je namenjen proizvajalcem takšnih naprav, medtem ko je drugi del uredbe EN858-2 namenjen tistim, ki potrebujejo takšno napravo oziroma jo želijo kupiti in vgraditi. Drugi del uredbe tako določa:

  • način izračuna primerne velikosti naprave,
  • način in zahteve pri vgradnji takšne naprave,
  • kako poteka njena uporaba,
  • kakšno vzdrževanje je potrebno, kako pogosto je treba napravo prazniti in kakšne druge zahteve je treba upoštevati pri njeni uporabi in vzdrževanju.

 

KONTAKTNI PODATKI:

HAURATON d.o.o.
Zbiljska cesta 4
1215 Medvode
Slovenija

Telefon: +386 1 361 78 33
Email:info@odvodnjavanje.si

Spletna stran: https://odvodnjavanje.si/